archive-edu.com » EDU » U » UNI-PR.EDU

Total: 999

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".
 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  06 prill 12 00 Përfaqësuesit nga Fakulteti i Edukimit dhe ai i Filologjisë në Universitetin e Prishtinës Hasan Prishtina në vazhdim të vizitës studimore në Iowa SHBA vizituan Departamentin shtetëror të arsimit ku Jobi Lawrence përgjegjëse për mësimd Rektori Gashi dhe prorektori Alija pritën një delegacion nga Kroacia 05 prill 12 00 Rektori i Universitetit të Prishtinës Hasan Prishtina prof asoc dr Ibrahim Gashi dhe prorektori për kërkime shkencore prof asoc dr Avdulla Alija pritën në një takim ambasadorin e Kroacisë në Kosovë z Zoran Vodopija ish ministrin Rektori Gashi dhe prorektori Alija pritën ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë 05 prill 12 00 Rektori i Universiteit të Prishtinës Hasan Prishtina prof asoc dr Ibrahim Gashi dhe prorektori për kërkime shkencore prof asoc dr Avdulla Alija pritën në një takim ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë z Jan Braathu ku u diskutua pë 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që në perputhje me nenin 3 paragrafin 1 5 të Udhëzimit Administrativ nr 07 2015 të Qeverisë së Republikës së Kosovës t iu bëj thirrje të gjitha institucioneve organiz 19 janar 10 16 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 1 Rezultatet përfundimtare të

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet.aspx?page=95 (2016-02-16)
  Open archived version from archive


 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  Kosova ishte edhe UP ja tha rektori Gashi Rektori Gashi kujtoj fundvitet e gjashtëdhjeta të shekullit të kaluar kur studentët e Kosovës u vunë në ballë të demonstratave të njohura si demonstratat e 68 s me të cilat Kosovës filloi t i rikthehej identiteti kombëtar dhe kushtetues përmes fitimit të së drejtës për flamurin kombëtar dhe Universitetin Ndërsa demonstratat studentore të vitit 81 rektori Gashi i ka cilësuar si një impuls i ri i lëvizjes për ruajtje dhe për avancimin e pozitës juridike të Kosovës Rektori Gashi nuk ka harruar të kujtoj edhe vitet e punës nëpër objektet shtëpi shkolla por edhe rreshtimin e studentëve dhe pedagogëve në radhët e UÇK së duke thënë se në këto rrethana UP jo vetëm që mbijetoi por arriti që në fusha të caktuara akademike të promovojë vlera të mirëfillta shkencore Nëse dje UP ishte jo vetëm vatër e dijes por edhe ikonë e shtet ndërtimit të Kosovës tani ai ka para vetes misionin e tij parësor edukimin e qëndrueshëm dhe cilësor të gjeneratës së re në funksion të zhvillimit dhe të forcimit të shtetit të Kosovës tha rektori Gashi Edhe në këtë ditë festive rektori Gashi shprehi gatishmërinë dhe motivimin e lartë por edhe kurajën dhe bindjen e thellë të të gjithë studentëve dhe të stafit akademik se Universiteti Hasan Prishtina do të vazhdojë të jetë lider në skenën e arsimit të lartë në Republikën e Kosovës dhe një nga shtyllat mbi të cilat do të mbështetet zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik dhe social i shoqërisë sonë E për kryeministrin Hashim Thaçi ashtu sikur shpallja e pavarësisë së Kosovës është akt unikat dhe origjinal edhe historia e Universitetit të Prishtinës është e papërsëritshme dhe origjinale Ai bëri një krahasim të universiteteve të botës me atë të Prishtinës duke thënë se në pak universitete të botës kanë ndodhur ngjashëm sikur në Universitetin e Prishtinës që lidershipi dhe idetë shtetformuese të jenë të lidhura aq ngushtë si në këtë tempull akademik Nuk ka ndonjë universitet në botë që mund të krahasohet me rolin promotor të Universitetit të Prishtinës për kontributin e tij në lëvizjen kombëtare që nga themelimi deri në pavarësimin e Kosovës Nga Universiteti i Prishtinës dolën ide projekte dhe lidership që vunë themelet e shtetësisë së Kosovës dhe institucioneve të saj tha kreu i qeverisë Pavarësinë e Kosovës ai e cilësoi kryevepër të synimeve idealeve sakrificave e përpjekjeve të vazhdueshme ndër breza ndërsa u shpreh i bindur në rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në mekanizmat ndërkombëtar BE NATO dhe në OKB Para të pranishmëve kryeministri përmendi të arriturat gjatë këtyre pesë viteve me theks njohjet nga shtetet më të fuqishme të botës anëtarësimit në mekanizmat ndërkombëtar ndërsa të arritur kryesore e cilësoi përmbylljen pavarësisë së mbikëqyrur të Kosovës vlerësim që na bënë të ndihemi krenar Këtë ngjarje të madhe festive e karakterizoi edhe dhënia e mirënjohjeve post mortem për familjet e akademikëve profesorëve dhe studentëve të cilët kanë dhënë kontribut të rëndësishëm për zhvillimin e UP së dhe për pavarësinë e Kosovës Tweet Share

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Mbahet-akademi-solemne-me-rastin-e-43-vjetorit-te-.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  të Raiffeisen Bank do të bëjnë prezantimin e mundësive për punësim dhe punës praktike në këtë institucion Ftojmë të gjithë studentët dhe të diplomuarit e UP së që janë të interesuar të aplikojnë për punë ose punë praktike në këtë bank të marrin pjesë në këtë aktivitet Kur Më 20 Shkurt 2013 në ora 13h Ku Amfiteatri i Vogël Biblioteka Kombëtare e Universitare të Kosovës kati II Qëllimi i këtij aktiviteti është prezantimi i kritereve dhe mundësive për punësim dhe punë praktike në Raiffeisen Bank si dhe diskutimi ndërmjet prezantuesve dhe pjesëmarrësve rreth kritereve të tregut të punës dhe shkathtësive që duhet t i zhvillojnë studentët dhe të diplomuarit më qëllim të punësimit më të lehtë Mos mungoni Tweet Share This Page Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që në perputhje me nenin 3 paragrafin 1 5 të Udhëzimit Administrativ nr 07 2015 të Qeverisë së Republikës së Kosovës t iu bëj thirrje të gjitha institucioneve organiz 19 janar 10 16 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 1 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 2 Mandatet për Kë 26 janar 10 11 Rezultatet

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Dite-informuese-rreth-punes-praktike-ne-RBKO.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  pjesëmarrje në punëtoritë që organizon Qendra për Zhvillim të Karrierës e Universitetit të Prishtinës Shkathtësitë e nevojshme për punësim më të lehtë 19 Shkurt 2013 e martë në ora 10 00h Shkathtësitë e komunikimit 21 Shkurt 2013 e enjte në ora 10 00h Shkathtësitë e prezantimit 22 Shkurt 2013 e premte në ora 10 00h Pjesëmarrjen tuaj mund ta konfirmoni direkt në zyret e QZhK së ose përmes telefonit në nr 038 248 926 Data e fundit për konfirmim është 14 Shkurt 2013 e enjte Punëtoritë do të mbahen në zyren e QZhK së Adresa Biblioteka Kombëtare dhe Universitare kati I Prishtinë Kosovë Tweet Share This Page Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që në perputhje me nenin 3 paragrafin 1 5 të Udhëzimit Administrativ nr 07 2015 të Qeverisë së Republikës së Kosovës t iu bëj thirrje të gjitha institucioneve organiz 19 janar 10 16 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 1 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 2 Mandatet për Kë 26 janar 10 11 Rezultatet përfundimtare për KF dhe Senat 26 1 2016 Për të parë rezultatet përfundimtare për KF

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Apliko-per-pjesemarrje-ne-punetorite-qe-organi-%281%29.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  bashkëpunim ndërkombëtar prof dr Lindita Tahiri u takua me përfaqësuesit e Rondine Cittadella della Pace që po e bëjnë përzgjedhjen e studentëve të UP së të cilët mund t i ndjekin studimet në nivelin bachelor ose master në Itali Prorektorja Tahiri priti udhëheqësen e projektit të Unionit Europian Evgeniya Tabova 25 shkurt 12 00 Prorektorja për bashkëpunim ndërkombëtar prof dr Lindita Tahiri priti në një takim udhëheqësen e projektit të Unionit Europian znj Evgeniya Tabova dhe bashkëpunëtorët e saj lidhur me projektin dyvjeçar që sapo e ka filluar punën për çështjet e pro Prorektorja Tahiri priti në një takim profesoreshën Alma Vardari Kesler nga Universiteti Ben Gurion në Izrael 22 shkurt 12 00 Prorektorja për bashkëpunim ndërkombëtar prof dr Lindita Tahiri u takua me profesoreshën Alma Vardari Kesler nga Universiteti Ben Gurion në Izrael me të cilën diskutuan për mundësitë e bashkëpunimit mes të dyja universiteteve Prof Kesler e cila nj 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që në perputhje me nenin 3 paragrafin 1 5 të Udhëzimit Administrativ nr 07 2015 të Qeverisë së Republikës së Kosovës t iu bëj thirrje të gjitha institucioneve organiz 19 janar 10 16 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet.aspx?page=106 (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  imediate dhe numrit të madh të studentëve që ka ky fakultet si dhe mundësia për ndërtimin e një objekti për Administratën e UP së Ndërtimi i këtyre dy objekteve përfshihet në planin e zhvillimit të infrastrukturës së UP së dhe kjo korrespondon edhe me planin urbanistik të aprovuar nga Kuvendi Komunal lidhur me zonën e kampusit të UP së Theks të veçantë në këtë takim ishte edhe ideja e largimit të banorëve nëpër objektet brenda kampusit universitar të cilat gjenden pranë Radio Kosovës dhe Fakultetit të Shkencave Matematike Natyrore e të cilat po e ngufasin dhe po e shëmtojnë kampusin Të dyja palët patën një konsensus të plotë që këto ndërtesa të rrënohen sa më shpejt për ta liruar kampusin kurse për sistemimin e banorëve u diskutuan disa ide dy prej të cilave konsiderohen si të mundshme për t u realizuar Njëra nga këto është zbatimi i projektit ndërmjet USAID it dhe Komunës së Prishtinës për ndërtimin e parkingjeve nëntokësore në oborrin e Fakultetit të Filologjisë dhe rrënimin e objekteve në fjalë pranë Radio Kosovës dhe FSHMN së duke i dhënë kështu mundësi punëkryerësit që banorëve aktualë në këto objekte t u gjejë zgjidhje diku tjetër në qytet Zgjidhja tjetër e mundshme është që Komuna të ndajë një parcelë ndërsa Qeveria e Republikës së Kosovës ta financojë ndërtimin e një objekti ku do të mund të sistemoheshin këta banorë me qëllim që UP së t i lirohen këto hapësira U diskutua në detaje edhe plani urbanistik në të cilin janë të përfshira hollësisht planet e UP së për zhvillim e infrastrukturës në kampus siç është ndërtimi i objektit për FSHMN rrënimi i objektit të vjetër të Biologjisë transferimi i Fakultetit të Shkencave Sportive në parcelën e dhënë nga Komuna e Prishtinës ndërtimi i një ndërtese të Dekanatit të Mjekësisë para ndërtesës aktuale të këtij fakultet si dhe çështje të tjera me rëndësi për zhvillimin e përgjithshëm të UP së Në fund kryetari i Prishtinës z Mustafa e përshëndeti iniciativën e rektorit Gashi dhe theksoi se Komuna e Prishtinës është e gatshme për ta mbështetur zhvillimin e UP së duke premtuar se do t u përgjigjet kërkesave për përshpejtimin e procedurave urbanistike për ndërtimin e objekteve të lartpërmendura kur Qeveria e Kosovës të ndajë mjete financiare për Universitetin e Prishtinës përkatësisht për ndërtimin e objekteve në fjalë Tweet Share This Page Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Rektori-Gashi-priti-ne-nje-takim-kryetarin-e-Komun.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  e Universitetit Publik të Gjilanit do të angazhohet maksimalisht duke bashkërenduar aktivitetet me institucionet qendrore dhe komunen e Gjilanit Poashtu rektori Gashi falënderoi kryetarin Mustafa për mbështetjen e vazhdueshme që ka dhënë për funksionim sa më të mirë të degëve të UP së në Gjilan në këto tri vitet e fundit duke e konsideruar si mjaft të rëndësishëm faktin që Universiteti Publik i Gjilanit mund të hapë ato degë për të cilat tanimë ka përvojën kapacitetet humane dhe infrastrukturen e mjaftueshme për funksionimin sa më të mirë të tij Ai siguroi se UP me të gjitha kapacitetet e saja do të ndihmojë në themelimin e Universitetit Publik te Gjilanit qoftë përmes stafit akademik logjistikës por edhe përmes instituteve të Universitetit të Prishtinës të cilat do të jenë në dispozicion për Universitetin e Gjilanit derisa të jetë e nevojshme Përveç tjerash rektori Gashi theksoi se ky Universitet ka rëndësi edhe për shqiptarët e Kosovës Lindore dhe Kumanovën duke mos prejashtuar mundësinë që në një periudhë të afërt të shikohet mundësia për themelimin e degëve të këtij Universiteti edhe në Luginën e Preshevës Ky debat vazhdoj në një frymë mjaft konstruktive me pyetje të parashtruara për rektorin Gashi dhe kryetarin Mustafa nga studentët dhe pedagogët e pranishëm në sallë Tweet Share This Page Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Rektori-Gashi-mori-pjese-ne-debatin-per-themelimin.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive

 • Universiteti i Prishtinës - Universiteti i Prishtinës
  projektin Master për Përkthim dhe Interpretim në Universitetin e Prishtinës Ky projekt që është në përfundim e sipër synon efikasitetin dhe besueshmërinë e punës së përkthyesve në Kosovë në veçanti në fushën e përkthimit ligjor Për arritjen e këtij synimi është themeluar një program i masterit profesional në Fakultetin e Filologjisë në UP ku përgatiten përkthyes dhe interpretues dhe ku profesoresha dhe përkthyesja e mirënjohur Kumbaro ka bashkëpunuar për disa vjet me radhë Në këtë program masteri është regjistruar gjenerata e parë e studentëve të cilët do t i përfundojnë studimet në fund të këtij viti kalendarik për përkthim nga gjuha angleze dhe serbe Pritet që në vitet e ardhshme akademike të regjistrohen edhe studentë në gjuhët gjermane frënge dhe turke Tweet Share This Page Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus Kalendari e lajmeve shkurt Hë Ma Më En Pr Sh Di 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 Shpallje Ngjarje 29 dhjetor 10 28 Thirrje publike për shprehje të interesit për monitorim të zgjedhjeve në UP Këshilli Drejtues në mbledhjen e mbajtur me datë 23 12 2015 mori vendim për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në Universitetin e Prishtinës Gjithashtu vendosi që në perputhje me nenin 3 paragrafin 1 5 të Udhëzimit Administrativ nr 07 2015 të Qeverisë së Republikës së Kosovës t iu bëj thirrje të gjitha institucioneve organiz 19 janar 10 16 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 1 Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të studentëve për KS dhe Parlament të Studentëve 2016 2 Mandatet për Kë 26 janar

  Original URL path: http://www.uni-pr.edu/Lajmet/Rektori-Gashi-dhe-prorektorja-Tahiri-priten-eksper.aspx (2016-02-16)
  Open archived version from archive